Żywienie
Jednym z najważniejszych elementów opieki nad psem jest żywienie. Wielu właścicieli psów zastanawia się jaką dietę wybrać dla swojego pupila: sucha karma, spreparowane jedzenie (np. w puszkach), czy własnoręcznie przygotowywane posiłki. Odpowiedz nie jest jednoznaczna, dieta powinna być dopasowana do rasy, wieku oraz stopnia aktywności zwierzęcia.
Ostatnio coraz bardziej popularna stała się dieta holistyczna, uwzględniająca te czynniki i wpływająca na zdrowie fizyczne i psychiczne naszego czworonoga. W słowniku języka polskiego pod hasłem „holistyczny” czytamy: „pochodzi od słowa holizm, czyli poglądu filozoficznego głoszącego że wszystko jest całością, przy czym całość ta nie jest prostą suma poszczególnych części”. Czyli holistyczny znaczy tyle co obejmujący całość, całościowy. Dieta holistyczna to dieta obejmująca całość, czyli nie tylko wiek i rasę zwierzęcia, ale również jego aktywność, tryb życia, stan zdrowia, masę, oraz tzw. fazę (sterylizacja, ciąża, laktacja, reprodukcja). Karmy holistyczne zawierają dopasowaną zarówno porcję białka jak i witamin, tłuszczy, węglowodanów, mikro i makro elementów. Dobrze dobrana dieta holistyczna zapewnia naszemu psu wszystkie składniki odżywcze, potrzebne do zdrowego i radosnego życia.
Najprostszą i najwygodniejszą metodą zapewnienia psu zbilansowanej diety jest sucha karma. Trzeba jednak pamiętać, że karma karmie nie równa. Nie zawsze hucznie się reklamująca, popularna firma produkująca karmy, jest najlepszym rozwiązaniem dla twojego czworonoga. Zdarza się, że producenci idąc w kierunku „smakowitości” karmy i minimalizacji kosztów produkcji „zapominają” o sprawdzeniu jej składników zarówno przed i po procesie obróbki termicznej, a niestety wysoka temperatura wyciąga z karmy wiele substancji odżywczych. Często okazuje się że najlepiej jest wybierać marki sprawdzone, polecane przez weterynarza, czy znajomych psiarzy. Zawsze należy czytać o składnikach produktu na opakowaniu karmy (wszelkie ulotki czy reklamy mogą zawierać przekłamane dane). Najważniejsze składniki karmy (dobrane we właściwych proporcjach) to:
- białko (główny element budulcowy i źródło energii)
- węglowodany (źródło energii)
- kwas tłuszczowy Omega 6 (utrzymuje zdrową skórę i sierść)
- kwas tłuszczowy Omega 3 (zapobiega procesom zapalnym)
- glukozamina i siarczan chondroityny (mocne chrząstki i stawy)
- błonnik (redukuje gazy trawienne i sprzyja rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej w jelitach, zwiększa wchłanianie substancji odżywczych)
- odpowiedni dobór witamin i minerałów
-odpowiedni poziom przeciwutleniaczy
Spreparowane jedzenie (np. puszkowane) rzadko używane jest jako podstawowa dieta, częściej jako urozmaicenie. Jest to doskonały „specjalny” przysmak mogący pełnić funkcje ekstra nagrody dla zwierzaka.
Własnoręczne przygotowywanie jedzenia dla psa, jest czasochłonne, oraz wymaga przestrzegania paru zasad. Przede wszystkim nie można łączyć karmy suchej i jedzenia domowego. Gotowe karmy zawierają odpowiednio zbilansowane składniki. Podając psu dodatkowo jedzenie domowe (np. resztki z obiadu) zaburzamy proporcje substancji odżywczych przez co szkodzimy zwierzęciu. Należy również pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu cebuli, winogron, rodzynek i czekolady, gdyż są one dla tego zwierzęcia trujące (już 2 tabliczki gorzkiej czekolady mogą zagrozić życiu 20 kilogramowego psa) . Nie warto również ryzykować karmiąc pupila gotowanymi kośćmi drobiowymi, gdyż ich struktura powoduje rozpad na drobne ostre kawałeczki, które mogą uszkodzić układ pokarmowy psa. Należy unikać również mleka i surowej skrobi, które mogą wywołać ostrą biegunkę. Oczywiście odpowiednio przygotowane domowe jedzenie jest równie dobre, a może nawet lepsze (jak uważają niektórzy dietetycy), niż sucha karma. Jednak właściwe jego przygotowanie wymaga wiedzy i jest oczywiście bardziej czasochłonne. Trzeba osobiście dopilnować aby pies otrzymał odpowiednią ilość składników odżywczych, przygotować każdy posiłek inaczej (kości drobiowych nie wolno gotować, wieprzowiny nie wolno podawać surowej, warzywa należy miksować itd., itp.…), trzeba dbać o rozmaitość potraw, gdyż wiele składników odżywczych zawiera się w różnych o pokarmach (np.białko – mięso, tłuszcze – ryby, witaminy – owoce i warzywa itd., itp.…). Własnoręczne przygotowywane posiłki kosztują zwykle więcej czasu i pieniędzy. Jeżeli decydujemy się na naturalną dietę(zgodnie z myślą że metabolizm psa jest nastawiony na surowe jedzenie - dieta BARF) warto najpierw porozmawiać z weterynarzem, trochę poczytać o naturalnych dietach dla psów (tylko w sprawdzonych źródłach!), oraz planować posiłki przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.