Sterylizacja i kastracja
Większość właścicieli psów zastanawia się, czy kastrować lub sterylizować swojego psa. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza u suk, jednak często słyszy się głosy że taki zabieg wyrządza zwierzęciu krzywdę. Takie twierdzenie nie jest zgodne z prawdą, zarówno kastracja, jak sterylizacja przynosi wiele korzyści nie tylko właścicielowi, ale i samemu psu.
Błędnie przyjęło się w języku potocznym, że sterylizuje się suki, a kastruje psy. Tak naprawdę sterylizacja jest to zabieg mający na celu wywołanie bezpłodności zwierzęcia. Najmniej inwazyjną formą sterylizacji jest podwiązanie lub podcięcie jajowodów u samic, a nasieniowodów u samców. Nie następują wtedy zmiany hormonalne, a cykl rozrodczy i wszystkie związane z nim zachowania nie ulegają zmianie. Natomiast kastracja, czyli całkowita sterylizacja, jest to zabieg polegający na wycięciu gonad, czyli narządów rozrodczych (jąder – u samców, jajników i macicy – u samic). Zabieg ten powoduje brak hormonów płciowych wytwarzanych właśnie w gonadach, a więc całkowity zanik zachowań wywołanych popędem płciowym.
Najczęściej stosowaną formą sterylizacji jest właśnie kastracja. Jest ona wygodna ponieważ wyeliminowuje problemy takie jak agresja, stanowczość, znaczenie terenu, pęd do poszukiwania partnera/partnerki, włóczęgostwo, walki o terytorium, jednocześnie zwierze staje się mniej pobudliwe, a co za tym idzie stabilniejsze psychicznie, bardziej oddane człowiekowi, bardziej skłonne do współpracy z właścicielem, lepiej koncentruje się na zadaniach. Jednak to nie są jedyne korzyści płynące z tego zabiegu. Kastracja zmniejsza, lub całkowicie eliminuje ryzyko powstania nowotworów gonad, oraz (w przypadku samic) sutków. Zapobiega również takim chorobom jak ropomacicze u suk, czy przepuklina i schorzenia prostaty u samców.
Do niedawna panowało przekonanie, że suka powinna przynajmniej raz w życiu się oszczenić, nie jest to prawda. Suka która została wysterylizowana, zanim miała młode nie jest narażona na żadne choroby czy problemy psychiczne, wręcz przeciwnie, ciąża może jedynie wywołać niepotrzebne i uciążliwe komplikacje.
Warto również pamiętać, że sterylizując nasze zwierzę, zapobiegamy gwałtownemu przyrostowi naturalnemu bezpańskich psów. Większość niezaplanowanych przez właścicieli szczeniąt zostaje uśpionych (weterynarz może uśpić szczenię póki jest ono ślepe), ginie, trafia na ulicę lub do schroniska. Zaledwie niewielki procent nierasowych szczeniąt znajduje prawdziwy dom. Dlatego, jeżeli nie chcemy w przyszłości stawać przed trudnym wyborem co robić z niechcianymi szczeniakami, warto wysterylizować naszego psa.
Najlepszym czasem na kastracje suki jest okres tuż przed pierwszą cieczką lub ok. 2 miesiące po, natomiast u samców jest to okres po między 7., a 18. miesiącem życia.