Szkolenie psów

 

Metody pracy z psem

Praca z psem nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem i koniecznością, aby nasz pies stał się znośny w życiu codziennym i nie sprawiał problemów. Praca z psem może stać się wspaniałą formą aktywności zarówno dla psa, jego przewodnika, oraz pozostałych domowników. W naszej szkole preferujemy naukę przez zabawę, nagradzanie  zachowań  pozytywnych, natomiast unikamy karania psa. W ten sposób pies będzie chętniej wykonywał nasze polecenia oczekując nagrody. Nagrodą nie konieczne musi być smakołyk ,jest wiele wspaniałych nagród często skuteczniejszych  (np. zabawa z psem,   urozmaicony spacer). W ten sposób stajemy się dla psa „bogiem”, ukochanym przewodnikiem, a pies dla nas staje się najlepszym przyjacielem. Metody oparte na nagradzaniu nazywamy metodami wzmocnienia pozytywnego. W naszej szkole preferujemy zasadę że najlepsze efekty są oparte na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie powinno być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych rezultatów jest wzmacnianie takiego zachowania, które uznajemy za właściwe. Systematyczne wzmacniane pożądanego zachowania powoduje, że pies „wchodzi w nawyk” przyjmowania danej postawy do określonej sytuacji. W efekcie pies nie potrafi zachować się inaczej, niż wyuczony przez nas sposób. Na dodatek takie zachowanie nie jest dla niego przykrym obowiązkiem, koniecznością wymuszona strachem przed karą, lecz po prostu „normą”  , chęcią pokazania właścicielowi  jaki jego pies jest wspaniały i grzeczny, i „godnym pochwały” swego przewodnika!

 

Pomoce w szkoleniu

Aby zmotywować  psa do współpracy potrzebujemy odpowiednich argumentów – nagród. Najpopularniejsze w tej roli są smakołyki. Najlepiej sprawdzają się  przysmaki  miękkie (np. kawałeczki sera  żółtego). Trzeba jednak pamiętać, jeżeli będziemy jako nagrodę stosować tylko smakołyk, pies szybko się naje i znudzi, a dla nas jest ważne, aby pies cały czas był nami niezmiennie intensywnie zainteresowany. Dlatego trzeba zaskakiwać naszego pupila, trzymać go w niepewności. Czasami nagrodą może być jedynie pochwała, a czasami szalona zabawa, spacer, pieszczoty czy spuszczenie ze smyczy. Natomiast jeżeli nasz czworonóg zrobi coś perfekcyjnie, wykona dłuższy ciąg komend, lub opanuje nową, trudną umiejętność przysługuje mu „jakcpot”, czyli ekstra nagroda. Nie dla każdego psa jackpot to to samo, dla jednego - wielka kość, lub garść smakołyków, a dla innego - tarzanie się z właścicielem po trawie i wspólna zabawa, każdy właściciel powinien znać na tyle dobrze swojego psa, by wiedzieć co mu sprawi największą przyjemność i umiejętnie to wykorzystać. Im bardziej będziemy pomysłowi i oryginalni w swoich pomysłach, tym większą uwagę poświęci nam pies. Będziemy dla niego wieczną zagadką, wieczną niespodzianką. Nasz pupil nie będzie tylko nas słuchał, ale będzie na nas patrzył, wąchał, czuwał i świetnie się bawił.

 

Kliker

Nieocenioną pomocą w wychowaniu psa może okazać się kliker. Kliker to niewielkie plastikowe pudełeczko z metalową blaszką, która po wciśnięciu wydaje charakterystyczny dźwięk: „klik – klik”. Nauka korzystania z klikera polega na wpojeniu psu zależności kliknięcie = nagroda. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle cenny wskaźnik pożądanego zachowania. Sama nagroda podawana jest zawsze już po wykonaniu przez psa czynności, a kliknięcie pada wtedy gdy czynność jest akurat wykonywana. Dzięki temu pies wie dokładnie o co nam chodziło i szybciej uczy się danych komend. Kliker jest lepszy od pochwały ustnej z dwóch powodów: po pierwsze, jest krótszy, precyzyjniejszy; po drugie jest niezmienny, nasz głos zmienia się w zależności od naszego nastroju, samopoczucia, czy nawet pory dnia, a pies doskonale czyta nasze emocje (nawet nieźle ukrywane) i zastanawia się np. czemu  jesteśmy na niego źli chociaż go chwalimy. Używanie klikera eliminuje ten problem. Oczywiście kliker nie jest stałym komunikatorem między przewodnikiem, a psem. Jest to jedynie początkowe wsparcie w wczesnym szkoleniu kiedy precyzja i łatwość nagradzania jest najważniejsza.

 

Target

Target to ok 60cm patyk lub wskaźnik teleskopowy z kolorową końcówką. Jest to wskaźnik  dla psa, który (po wyuczeniu) ułatwia nam pokazanie psu kierunku, miejsca  lub przedmiotów. Jest bardzo pomocny przy nauce wielu sztuczek oraz czynności wymagających wskazówek „kierunkowych”. Dotykanie psa rozprasza jego uwagę podczas nauki, target eliminuje ten problem.

 
Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu