Szkolenie psów

 

Nauka czystości

                Czasami zdarza się, że prozaiczna nauka czystości sprawia problemy. Często przyczyną tego jest fakt, że właściciel kończy spacer tuż po tym jak pies załatwi potrzebę. W związku z czym pies wstrzymuje się jak najdłużej aby spacer trwał nadal. Wtedy finałem tego jest załatwienie potrzeby w domu. Niewłaściwe jest karanie psa za tego typu zachowania gdyż może to doprowadzić do błędnego skojarzenia. Pies widząc właściciela blisko swojego ,,nieszczęścia" będzie obawiał się jego gwałtownej reakcji,  co może prowadzić do utrwalenia złego zachowania,  a co za tym idzie szukania coraz bardziej ustronnych miejsc celem załatwienia swojej potrzeby. Błędne jest przekonanie wielu właścicieli, że skruszona mina psa świadczy o tym, że pies wie, że zrobił źle. Pies jedynie kojarzy, że przebywanie właściciela w pobliżu „nieszczęścia" jest niebezpieczne i tego unika.

 

Jak postępować?

                Na początku dobrze jest wykluczyć, że problem z załatwianiem przez psa potrzeb w niewłaściwych miejscach nie ma podłoża zdrowotnego. W tym celu podczas najbliższej wizyty u weterynarza poproś go o „przyjrzenie” się psu pod tym kątem.

Po odkryciu przykrej niespodzianki zachowaj spokój, nie krzycz na psa i nie karz go. Postaraj się posprzątać na tyle skutecznie aby pies nie wyczuł zapachu pozostawionej przez siebie potrzeby, można użyć w tym celu środków niwelujących tego typu zapachy.

Daj psu możliwość jak najczęstszego załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w wieku szczenięcym,  gdyż bardzo ułatwia zapamiętanie przez psa właściwego zachowania.

W trudniejszych przypadkach pomocna jest Kennel klatka. Ogranicza ona przestrzeń psa stricte do jego legowiska i zmusza go do wstrzymania się z załatwieniem potrzeby do momentu wyjścia na zewnątrz.

Jeżeli uda się psu załatwić w odpowiednym miejscu nie popadaj w nadmierną euforię aby mu tego nie utrudniać. Psa należy pochwalić aby utrwalić dobre zachowanie, ale nie przeszkodzić w dokończeniu rozpoczętych czynności. Większe zadowolenie można okazać zaraz po zakończeniu załatwiania potrzeby przez psa.

Jeśli chcemy aby pies załatwiał się w określonym miejscu natychmiast po wyjściu z domu powinniśmy się w to miejsce skierować i zaczekać aż pies „wykona czynność”.

Można również wprowadzić komendę, która dla psa będzie znakiem, że tu w tym miejscu może się bez przeszkód załatwić w pełnym komforcie.

Weź pod uwagę, że podłożem problemu może być stres (np. pies zostaje zbyt długo sam w domu). Możesz zasięgnąć porady szkoleniowca.

 




Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu