Szkolenie psów

 

Gdy pies biegnie za…

 

Pogoń psa za rowerzystami lub osobami uprawiającymi jogging jest naturalnym instynktownym zachowaniem psa (zwłaszcza niektórych ras). Pogoń za zwierzyną jest dla  psów jednym z najatrakcyjniejszych zajęć. Czynniki, które mogą powodować nasilenie się takich zachowań, to brak odpowiednich zajęć i nuda. Długi spacer połączony z bieganiem, dobrze dobrana zabawa (w zależności od rasy psa) mogą okazać się bardzo pomocne.

Aby móc jednak podjąć się z przyjemnością wspólnych spacerów z psem, z ciekawymi zajęciami zarówno dla psa jak i dla właściciela, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, by oduczyć psa ścigania przypadkowo napotkanej „zwierzyny” w postaci rowerzystów czy „biegaczy”.

W takim przypadku dobrze jest zacząć od nauki przywołania.

Przy następnych krokach wskazane jest poprosić (zwłaszcza na początku) znajomych o pomoc - ułatwi to i przyspieszy wykonanie zadania.

Zaczynamy od tego, że staramy się określić odległość, z której pies okazuje zainteresowanie przemieszczającym się obiektem (np. kolega na rowerze). W tym momencie zwracamy na siebie uwagę i wzbudzamy zainteresowanie psa naszą osobą. Gdy pies zwróci się w naszą stronę, jest nagradzany – klik, smakołyk. Powtarzamy kilkakrotnie ćwiczenie, stopniowo zmniejszając odległość zbliżającego się obiektu. Staramy się jednocześnie zwiększyć zainteresowanie psa naszą osobą. Nagradzamy psa za zwracanie na nas uwagi również wspólną zabawą (np. przeciąganie). Wskutek powtórzeń przemieszczający się już całkiem blisko obiekt ma być mniej atrakcyjny niż nasza osoba i wspólna zabawa.

Dobrze jest mieć w zanadrzu jakiś bardzo atrakcyjny dla psa przedmiot, którym się bawimy z psem na tyle rzadko, by jego wartość w oczach psa nie spadła. Po wielokrotnym powtórzeniu takiego postępowania będziemy mogli przechodzić z psem obok przemieszczających się szybko obiektów. Pies nie będzie już zwracał na nie uwagi, lecz winien raczej spojrzeć na nas w oczekiwaniu nagrody. Oczywiście nie możemy każdorazowo nagradzać psa wspólną zabawą, ale właściwe zachowanie zawsze godne jest pochwały słownej.

W czasie oduczania psa pogoni za rowerzystami należy pamiętać o wspólnych spacerach i zabawach w terenie, zwłaszcza aportowaniu, wspólnym bieganiu, noszeniu przedmiotów itp. Zwiększy to więź między psem a właścicielem, a osoby uprawiające jogging w pobliżu lub rowerzyści przestaną by na tyle atrakcyjni, by za nimi biegać.

 
Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu